Wielopiła czy pilarka panelowa – co będzie najlepsze?

Obecne technologie i dostępne narzędzia służące do obróbki drewna dają spore pole manewru w kwestii rozkroju wzdłużnego. Można to zrobić m.in. przez wielopiłę, piły formatowe czy też specjalne obrabiarki.  Jednakże w naszym kraju dość sporą rzadkością są piły panelowe, które mają naprawdę niemałe możliwości.

Precyzja i funkcjonalność w jednym

W przypadku pił panelowych można zaobserwować zdecydowanie większą oszczędność materiału, niż np. przy wielopiłach. Jak to wszystko pracuje?

Otóż jednym z najważniejszych elementów w pilarkach panelowych jest oczywiście agregat z silnikiem, który jest ruchomy i połączony wrzecionem z tarczą piły. Za ruch agregatu jest odpowiedzialny specjalny i opatentowany system jezdny, który odbywa się poprzez rolki prowadzone na prowadnicach, które są dodatkowo utwardzone. Aby jeszcze bardziej wydłużyć żywotność stosuje się tutaj aluminiowe wkładki.

Dzięki zaawansowanemu systemowi sterowania można bardzo precyzyjnie i dokładnie wszystko dopasować i kierować prowadnicą. To ważne, bowiem nie każde urządzenie oferuje tak duże możliwości i często wymaga to więcej pracy. Tutaj natomiast może odbywać się stosunkowo łatwo.

Ale dlaczego pilarka panelowa jest lepsza od wielopiły?

Otóż jeśli zależy Ci na tym, aby produkować najlepszej jakości elementy drewniane, które potem posłużą do montażu schodów czy mebli z litego drewna, to na pewno pilarki panelowe świetnie się sprawdzą ze względu na ogromne możliwości konfiguracji.

Jeśli jakiś materiał drewniany jest przepuszczany przez wielopiłę, to w tym wypadku nie masz niestety wpływu na wycinanie sęków czy też eliminować innych wad drewna. Przy produkcji mebli ma znaczenie również odpowiednie ułożenie słoi, a pilarka panelowa pozwala i to odpowiednio zoptymalizować i wykonywać odpowiednie dopasowanie.

Operator pilarki panelowej ma znacznie większe pole manewru i może na bieżąco kontrolować całe cięcie. Warto więc się zastanowić, czy rzeczywiście pilarka panelowa nie sprawdzi się u Ciebie lepiej niż wielopiła.