Buty robocze – jakie wybrać?

W pracy ludzie spędzają większość życia, dlatego ważne jest, aby zapewnić nie tylko ich bezpieczeństwo, ale także dobre warunki w miejscu pracy. Komfort i bezpieczeństwo zależą bezpośrednio od obuwia roboczego.

Główne kryteria wyboru butów roboczych

Buty robocze dla pracowników są potrzebne przede wszystkim do ochrony nóg podczas wykonywanej pracy. Warunki, które mieszczą się w strefie ryzyka dla zdrowia pracownika, mogą być: niskie lub wysokie temperatury, śliskie podłogi, gruz budowlany i inne elementy znajdujące się na podłożu, które mogłyby uszkodzić stopę. Ponadto: wysoka wilgotność, brud, woda, ogień, śnieg, agresywne środowisko chemiczne i wiele więcej. Buty robocze powinny być wykonane z uwzględnieniem pewnych warunków, w których osoba będzie wykonywała swoje obowiązki zawodowe.

Wybieranie butów roboczych w zależności od charakteru pracy

W tym przypadku mowa jest o pracy w produkcji, instalacji, budowie, załadunku i rozładunku, naprawie, a także o pracy w trudnych warunkach klimatycznych, w górach itp.

Standardowe buty robocze

Podeszwa butów roboczych będzie jednym z jej kluczowych elementów. Musi być nieprzepuszczalna, antypoślizgowa, amortyzująca, a wewnątrz pożądane jest oddanie anatomicznego kształtu stopy. Te wymagania są w pełni spełnione przez nowoczesne formowane podeszwy. Sam materiał, z którego uszyte są buty robocze, powinien być naturalny lub łączony i chronić przed substancjami chemicznymi drażniącymi, czynnikami biologicznymi, wpływami mechanicznymi, aby nie przepuszczać wilgoci.

Specjalne buty robocze

Istnieją specjalne rodzaje obuwia ochronnego, które nawet chronią przed prądem elektrycznym. Dodatkowo stosowane są specjalne wkładki antyprzebiciowe z kevlaru, które chronią przed przebiciami stopy, oraz metalowe lub kompozytowe noski, które chronią nogi przed uderzeniami. Mniej ryzykowne, ale nie mniej ważne, są sytuacje, w których pracownik stoi na nogach przez długi czas lub dużo się porusza. Buty robocze powinny mieć dobrze zaprojektowany krój, aby nie pocierać stóp, zapewniać dobrą wentylację. Lekkie buty robocze pozwalają pracować wydajniej i nie męczyć się.

Wybór butów roboczych pod względem zawodowym i estetycznym

Obuwie powinno również spełniać jednolite i estetyczne wymagania. Co to znaczy? Buty robocze zaprojektowane dla pracownika w przemyśle wydobywczym nie są odpowiednie dla pracownika ochrony, bez względu na to, jak są wygodne i wysoce funkcjonalne. Buty dla każdej kategorii zawodowej są opracowywane i sprzedawane, nie tylko pod względem cech funkcjonalnych, ale także wyglądu (styl, kolor, design itp.). Pod względem estetycznym wyróżnia się obuwie robocze damskie i męskie.

Osobno każdy pracownik, który wykonuje pracę na zewnątrz, powinien pomyśleć o ich przydatności na pogodę i porę roku. Buty na pogodę deszczową, zimowe buty robocze, modele letnie i opcje poza sezonem, innymi słowy, wielu pracowników posiada, co najmniej dwie, a nawet trzy lub cztery różne pary w swoim arsenale.

Najważniejsze wymagania dotyczące butów roboczych

Aby wybrać odpowiednie buty robocze, warto stworzyć swoją osobistą listę wymagań. Jeśli produkty nie spełniają, co najmniej dwóch z nich, lepiej się zastanowić, czy je kupić. Nie trzeba patrzeć na to, że buty są produkowane przez drogie marki lub reklamowane. Ich cechy mogą być nieodpowiednie do danej sytuacji. Poniżej znajduje się przykład takiej listy oczekiwań. Obuwie ochronne robocze musi:

  • Mieć nieprzepuszczalną podeszwę antypoślizgową
  • Zapewniają ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi
  • Być wzmocnione na czubku palców
  • Odpowiadać sezonowi użytkowania
  • Być wykonane z materiałów z tych grup: skóra lub zamiennik, filc, guma lub PCV, tekstylia.

Nawiasem mówiąc, nie chodzi tylko buty – trzewiki lub botki. Zapotrzebowanie może być na buty robocze takie jak: sandały, drewniaki itp.